Történet

A XVI. század óta állandóan tanultak magyar diákok – köztük teológiai hallgatók is -, a svájci egyetemeken. Az 1559-ben Kálvin János által alapított Genfi Akadémia – mely később átalakult a város egyetemévé -, volt a leghíresebb a helvét egyetemek közül. Eleinte a magyar teológusok a szállásukon gyűjtötték össze magyar diáktársaikat és ott tartották meg anyanyelvükön az istentiszteleteket is.

A II. világháború alatt a Genfben tartott magyar nyelvű istentiszteletek száma és hallgatósága 1945. után úgy megszaporodott, hogy hamarosan a helyi protestáns egyháztól kölcsönkapott helységekben tartották meg a szertartásokat.

Tudjuk, hogy a XIX. században Genfben alakult meg a Vöröskereszt és utána több nemzetközi szervezet is ezt a várost választotta székhelyéül, s számuk a II. világháború után erősen megnövekedett. Így került sor arra, hogy az 1953-ban létrejött Lutheránus Világszövetség Teológiai Osztályának első igazgatója, Dr. Vajta Vilmos, többször tartott magyar nyelvű istentiszteletet a városban.

1956. őszén a helyzet megváltozott. Svájc több mint 11.000 magyar menekültet fogadott be, közülük 500-550 magyar diák svájci egyetemeken folytathatta illetve kezdhette el tanulmányait. Ekkor került Genfbe Segesváry Viktor, református lelkész és tartott magyar istentiszteleteket.

1957-ben – a Svájci Református Egyházak Segélyszervezete támogatásával -, Dr. Krüzsely József református lelkész kezdhette el rendszeres szolgálatát Genfben, Lausanne-ban és Bernben.

Nyugdíjba menetelével a Svájci Református Egyház nem vállalta egy újabb lelkész fizetését. Ekkor Dr. Tóth János egyetemi tanár kezdeményezésére, egy kibővített presbitérium kísérelte meg a gyülekezet életben tartását. Felkérték a Genfben élő és nemzetközi szervezeteknél dolgozó vagy már nyugdíjban lévő protestáns lelkészeket, hogy lehetőségeik szerint vállalják a szolgálatot. Így folytatódtak a genfi magyar protestáns istentiszteletek Dr. Harmati Béla, Dr. Pósfay György valamint Vargha Sándor, nyugalmazott evangélikus lelkész segítségével, akik Lutheránus Világszövetség munkatársai voltak. Csatlakozott hozzájuk nyugdíjba menetele után Dr. Kupa László református lelkész valamint magyar édesanyától Erdélyben született Dr. Riedel Róbert, svájci református lelkész is.

1981-ben a Dr. Krüzsely József által létrehozott Bethlen Alapítvány valamint a Claparède Alapítvány összevonásából megalakult a Bethlen-Claparède Ösztöndíj Alapítvány, mely minden évben lehetővé teszi egy magyar lelkész vagy teológus számára, hogy a genfi Teológián tökéletesítse ismereteit, szélesítse látókörét. 2006. óta ösztöndíjas teológus-lelkipásztorok, tanulmányaik mellett, végzik a gyülekezeti szolgálatot.

Az elmúlt években számos magyarországi protestáns lelkész látogatott el gyülekezetünkbe és tartottak Istentiszteletet: Tőkés László református püspök, Csiha Kálmán református püspök, Gáncs Péter evangélikus püspök, Dr. Fekete Károly református püspök, Takaró Károly tábori református püspök.

A Bethlen Gábor Ösztöndíj segítségével gyülekezetünkben szolgált, többek között: Dr. Karasszon István a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának tanára, valamint Dr. Visky Sándor Béla a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet tanára.